مامک حجازی : راستش زیاد با کتابایى که هدفشون مهربانى و فرهنگسازى در زمینه حیوانات باشد برخورد نکردم

مامک حجازی : راستش زیاد با کتابایى که هدفشون مهربانى و فرهنگسازى در زمینه حیوانات باشد برخورد نکردم مامک حجازی متولد 1354 تهران و دانش آموخته رشته گرافیک و نقاشی است که از سال 1379 نمایشگاه های انفرادی متعددی برپا کرده است.
دومین نمایشگاه انفرادی او با عنوان عکاشی سال 1387 در گالری مهروا برپا شد و او در این نمایشگاه 13 تابلو نقاشی و عکس را به نمایش گذاشت. او قصد داشت با برپایی این نمایشگاه ارتباطی بین عکس‌ها و نقاشی‌ها به گونه‌ای باشد که یک مفهوم و حس را به بیننده منتقل کند که نه تنها در ماهیت هیچ کدام تغییری بوجود نیاید، بلکه هر دو در کنار هم مفهوم جدیدی را ارائه کنند.
او سوژه‌ها را با تاثیراتی که از محیط پیرامون گرفته و گاهی حس های درونی اجرا کرده است. او در نمایشگاه هایی که تاکنون برپا کرده؛ سعی کرده آثاری را خلق کند که ترکیبی از حجم و نقاشی باشد او بیشتر در زمینه هنرهای ترکیبی و مفهومی کار می کند.


1. چرا اسم ماگی ماگی را انتخاب کردید ؟ و آبا به جز ماگ روی محصولات دیگری هم تصویرسازی میکنید ؟
ما با کلى مشورت به ماگى ماگى رسیدیم،یه جور طنز توش هست که به تصویرسازیهاى من میاد و همچنین براى کانون پروش فکرى تصویرسازى کردم و تصویرسازى براى تیشرت

2. شما در صفحه محصولات خود در اینستاگرام گفتید این ماگ ها برای فرهنگسازی در زمینه حمایت از حیوانات تولید شده اند . شما چگونه این فرهنگسازی و حمایت را از طریق خرید ماگ ها به خریداران اطلاع می دهید ؟
تصویرها فقط حیوانات مختلف هستن و داخل هر ماگ بروشورى هست که مردم رو به مهربانى با حیوانات تشویق میکنه و عکس و داستان واقعى از یکى از حیوانات آسیب دیده و درمان شده داخل بروشور هست که هر سرى این داستانها و بروشورها تغییر میکنن.
ما سالهاست داریم در زمینه کمک و درمان به حیوانات خیابانى کار میکنیم و واقعا فرهنگمون تو این زمینه خیلى ضعیفه،مثلا تو یک محله اى ما هرهفته حدودا ٢تا٣ گربه ی دست و پا شکسته داشتیم که مردم آنها را می زدند ،خب ما میبردیم دکتر هزینه هاشونو از اطرافیان جمع میکردیم درمان میکردیم که اینها همش پروسه ی طولانى و پر استرسیه ولى باز هفته بعد همین اتفاق می افتاد،تصمیم گرفتیم با هر سختى اى شده فرهنگ آدماى اون محله رو یه جورى ببریم بالا،کار سختى بود ولى بى نتیجه هم نبود،بعد تصمیم گرفتیم این فرهنگسازى رو گسترده تر کنیم،اول برنامه این بود که یک کتاب داشته باشیم در این زمینه بعد فکر کردیم از طریق ماگ گسترده تر میشه ارتباط برقرار کرد چون به هرحال از همه قشرى ماگ رو میخرن و بروشور توش رو به هرحال مطالعه میکنن.


3. رنگ زمینه تمام ماگ های شما سفید است . آیا شما برای استفاده از این رنگ دلیل خاصی دارید ؟
خیر،ماگهایى که تو بازار هست و مناسب این نوع چاپ هستن همه سفید رنگ هستن.

4. شما یک تصویرگر هستید . آیا تا به حال تصویرسازی کتاب در زمینه حمایت از حیوانات انجام داده اید ؟ لطفا نام ناشر را بنویسید.
متاسفانه خیر ولى تو برنامه هام هست که با کمک چندتا شاعر و نویسنده این کار رو انجام بدم.

5. به نظر شما در حال حاضرچند درصد از ناشرین کودک و نوجوان به مقوله حمایت از حیوانات در کتاب ها توجه میکنند ؟
راستش زیاد برخورد نکردم با کتابایى که هدفشون مهربانى و فرهنگسازى در زمینه حیوانات باشه،ولى انشارات حوض نقره در این زمینه فعالیت بیشترى داشته.

6. شما تا به حال چند کتاب تصویرسازی کردید ؟
رشته من نقاشى بوده و بیشتر در زمینه نقاشى و مجسمه سازى فعالیت داشتم،کتاب تصویرسازى نکردم اما با چندتا مجله در زمینه کودکان کار کردم.

7. به نظر شما تصویرگران با چه روش هایی می توانند در زمینه حمایت از حیوانات فعالیت کنند ؟ آیا ایده ایی در این زمینه دارید ؟
به نظر من تصویرسازى خیلى راه خوبیه براى حمایت و کمک به حیوانات چون همه قشر وسنى میتونن با تصویرسازى ارتباط برقرار کنن و تحت تاثیر قرار بگیرن،به نظرم چاپ بروشور و کتابهای مختلف خیلى میتونه کمک کنه.

8. آیا انتشاراتی را می شناسید که در زمینه حمایت از حیوانات کتاب هایی را برای کودک و نوجوان چاپ کرده باشد ؟
با انتشارات حوض نقره آشنا هستم و میدونم در این زمینه فعالیت میکنن.

9.تا به حال نمایشگاه تصویرسازی با این موضوع برگزار کردید ؟
متاسفانه خیر ولى خیلى دلم میخواد یک نمایشگاه گروهى با حضور تصویرگرها داشته باشیم که موضوعش حمایت از حیوانات باشه.

10. این ماگ ها را چگونه می توان تهیه کرد ؟ و اگر تصویرگرانی بخواهند شما را در این طرح همراهی کنند شما حاضر به همکاری هستید ؟
فعلا ماگهارو به شهرکتابها و مراکز فرهنگى دادیم که به راحتى میشه تهیه اشون کرد به علاوه اینکه از طریق کانال تلگرامى ماگى ماگى و همچنین پیج اینستاگراممون هم قابل دسترس هستند،در زمینه همراهى تصویرگران عزیز هم با کمال میل حاضربه همکارى هستیم منتها شرایطى داره که میشه راجع بعش صحبت کرد.

11. و سخن آخر ؟
تیم ما در حال حاضر سه نفره است ( آلما نخجوانى ) و ( آناهیتا عروج نیا ) و کار سنگین و سختیه از تصویر سازى تا کارهاى گرافیکى و چاپ زدن ماگها و تهیه بروشورها ، هزینه ها هم بالاست که ما هر سرى از فروش سرى هاى قبل براى تهیه بروشور ماگهاى جدید استفاده میکنیم ، مطمئنا اگر سرمایه گذارى قصد داشته باشه براى این فرهنگسازى کمکمون کنه با کمال میل حاضر به همکارى هستیم ، چون میتونیم سریع تر به اهدافمون برسیم ، امیدوارم کسانى که دستشون بازتر هست این قضیه رو جدى بگیرن و حمایتمون کنن تا از این طریق تحول بزرگى ایجاد بشه و فرهنگ محبت و مهربانى و کمک به موجودات زنده جا بیوفته.
ممنون از شما


طرح مصاحبه از لیدا معتمد / سه شنبه,۲۶ مرداد ۱۳۹۵

تمامی تصاویر و مطالب مصاحبه با اجازه مامک حجازی در سایت دنیای عجیب قرار داده شده است.

برای بزرگ تر دیدن تصاویر لطفا بر روی هر کدام کلیک کنید.