نسیم نوروزی و آثار چوبی زیبایش

نسیم نوروزی و آثار چوبی زیبایش

نسیم نوروزی از هنرمندان جوان و خلاق است که تحصیلات خودش را در زمینه گرافیک با مدرک کارشناسی تکمیل کرده است. این هنرمند در مطبوعات معتبری مثل کودک و نوجوان و همینطور مجله چلچراغ به عنوان تصویرگر فعالیتهای مختلفی را انجام داده است. خلق و ایده پردازی کاراکترهای مختلف در سبک خاص این هنرمند و همینطور راه یابی آثار به آرت اکسپوی تهران را به کارنامه نسیم اضافه کنید. در آثار این هنرمند  ترکیب بندی مناسب، استفاده از خطوط و رنگها در خلق شخصیت کاراکترهای دوست‌داشتنی،‌ بیننده را برای رویت آثار به خودش جذب میکند و اکنون در این مصاحبه شما می توانید آثاری متفاوت از چوب را از نوروزی ببینید.

1. ایده این حرکت هنری که همان wood cutout  است مال نسیم نوروزی بوده یا از جای دیگری الگوبرداری شده است؟
این حرفه خارج از ایران با نام wood cutout معروف است و از ترکیب و چسباندن تکه های چوبی برش خورده بر روی هم انجام می شه  اما خواستگاه این ایده برای من از اونجا شکل گرفت که یکی از دوستانم در ان سال به کلاس معرق می رفت و با اره مویی کار می کرد. من با دیدن کارهای او که اغلب اجرای یک منظره یا عکس بودند به این فکر کردم که چه خوب می شه اگه بشه طرحهایی منحصر به فرد تر و تصویرسازی گونه رو با این روش اجرا کرد. اینجا بود که به دوستم پیشنهاد دادم چند تا از طرحهای من رو برای نمونه اجرا کنه. نتیجه اینقدر رضایت بخش بود که تصمیم گرفتیم نمایشگاهی رو با این ترتیب برگزار کنیم. به بین شکل که من طرح رو می کشیدم دوستم تیکه ها رو با اره مویی در می اورد و بعد رنگ امیزی می شد و جزییات زیادی بهش اضافه می شد.
این برای خودم از جذابیت زیادی برخوردار بود. چراکه همیشه علاقه مند به وارد کردن مودهای هنری و تصویرسازی گونه به عناصر کاربردی یا تزیینی خونه بودم. اینکه مثلن جاکلیدی که تو به دیوار خونت آویزون کردی همون تولیدات اغلب چینی و موجود در بازار نباشه. چیزی باشه با سلیقه و فکر هنری.


2. اولین نمایشگاه شما در این زمینه در چه سالی اتفاق افتاد؟
سال 87


3. فکر می کنید آن نمایشگاه اولین نمایشگاهی بود که با تکنیک
wood cutout در ایران برگزار می شد؟
خب طبیعتا اطلاعات من در حدی نیست که بتونم چنین ادعایی رو بکنم اما تا جایی که من بررسی می کردم هیچ وقت مشابهش در ایران به چشمم نخورده بود.
برای من تک بودن کار از لحاظ ایده اجرایی خیلی مهم بود . طرحهای زیاد و بعضا جالبی توی اینترنت می شد دید اما من می خواستم کار از طرحهای خودم باشد.  طرحها هم موضوعات پیچیده ای نبودند. قرار بود کاربردی باشند و جوابگوی طیف زیادی از سلیقه ها که به الطبع ممکن بود صرفا دیدگاه هنری هم نداشته باشند هم باشد.بنابر این با اینکه شاید ایده های آرتیستیک تر و مدرن تری هم تو ذهن داشتم ترجیح دادم برای نما یشگاه اول که مخاطب بیشتر خانوم های خونه دار بودن طرحها ساده تر و همه پسندتر باشه.


4. چقدر برای خلق آثار این نمایشگاه هزینه کردید؟
هزینه ها شامل ورق های ام دی اف خام - رنگ و قلمو و ابزار و اجاره مکان نمایشگاه بود که سر جمع چون برای حدود هفت سال پیش بوده چیزی تو خاطرم نیست.


5. نمایشگاهی که به اجرا در آمد از لحاظ بازار کار برایتان پرسود بود؟
خیلی خوب بود. طوریکه تا چند سال بعدش همچنان از روی کاارها سفارش می گرفتیم.


6. لطفا در مورد تکنیک اجراییتان بیشتر توضیح دهید ؟
تکنیک من از ان سال تا الان تغییرات زیادی کرده. خب ابتدا اینطور بود که با اکرلیک روی تکه های چوب که با اره مویی و زحمت و دقت بسیاری بریده شده بود و سنباده خورده بود نقاشی می کردم . اما بعد حتا شیوه برش کار هم تغییر کرد و با دستگاه برش لیزری انجام می شد. توی بعضی کارها بیشتر به سمت فضاهای کودک رفتم و تو بعضی دیگه فضاهای تصویری خاص تر ی رو با محدودیت رنگی و استفاده از متریالهای مختلفی چون پارچه و مداد و نمد رو اجرا کردم. اما هنوز هم فکر می کنم که این تکنیک پتانسیل بالایی داره و جای برای کار زیاد هست.


7. ایا قصد برگزاری مجدد نمایشگاه را با این تکنیک دارید؟
بله. در حال تلاشم  که برای قبل از عید نمایشگاهی با این منوال داشته باشم.

ایمیل نسیم نوروزی :

nassim.norouzi@gmail.com

طرح مصاحبه از لیدا معتمد

تمامی تصاویر و مطالب مصاحبه با اجازه نسیم نوروزی در سایت دنیای عجیب قرار داده شده است.

برای بزرگ تر دیدن تصاویر لطفا بر روی هر کدام کلیک کنید.


آدرس وب سایتnassim.norouzi@gmail.com