باربد رهبری پسری هفت ساله و دنیای شگفت انگیز نقاشی هایش

باربد رهبری پسری هفت ساله و دنیای شگفت انگیز نقاشی هایش

باربد رهبری پسری هفت ساله از شهرستان کرمان است . او بسیار خلاق و با استعداد است . او را از طریق صفحه ایی که مادرش در اینستاگرام برای او درست کرده بود بسیار ناگهانی پیدا کردم و با دیدن نقاشی هایش . رنگ ها . کاراکترها و نوع طراحی اش آنچنان مجذوب شدم که دلم می خواست هر چه سریع تر فرصتی پیدا کنم تا نقاشی ها یش را در سایت دنیای عجیب بگذارم تا تمام دوستان تصویرگر و بینندگان و خوانندگان سایت از دیدنش لذت ببرند . و این شد که با مادر مهربانش ارتباط برقرار کردم و از او خواستم تا آثارش رادر اختیار ما بگذارد و از او به خاطر کمک هایش تشکر می کنم .  .از این پس سایت دنیای عجیب یکی دیگر از اهدافش ایجاد فضایی است برای به نمایش گذاشتن نقاشی ها ی کودکان .. چرا که دیدن این آثار به تصویرگران در خلق آثارشان برای کودکان بسیار کمک می کند تا به دنیای آنها نزدیک تر بشوند .

1. شما برای اولین بار در چه زمانی متوجه استعداد باربد در نقاشی شدید ؟

هم زمان با خط خطی های سه سالگی اش ؛ با جسارت خط می کشید بعد نگاه می کرد ببینه شبیه چی شده ؟! اون وقت مثلا می گفت : مرغ سوسری یعنی مرغی که توی دریا شنا می کنه ، شیر دریایی مالالاتز ، کابرت یعنی تفنگی که توی هوا می زنیم و از این دست شکل ها و اسم های فی البداهه .


2. آیا شما و پدر باربد هنرمند هستید ؟ آیا او خودآموخته است یا شما در آموختن نقاشی به او کمک کردید ؟

بابای باربد عاشق الکترونیک است ولی من دستی به هنر دارم ؛ انیمیشن می سازم و عاشق تصویرسازی ام . دقیقا چون با ذات هنر آشنایی داشتم هیچ دخالتی در نقاشی هایش نداشتم و حتی خودم ساعت ها نقاشی کشیدنش را نگاه می کردم و ازش چیز یاد می گرفتم.
نحوه ی رنگ گذاری ، جسارت و اعتماد به نفس اش . من در زمینه کاری او با وجود این که می توانستم به او آموزش دهم خوشبختانه فقط مشوق خیلی خوبی بودم ؛ و حتی موضوعاتی را که من پیشنهاد می دادم با اکراه می کشید . 


3. آیا او تا کنون برنده ی جوایزی در زمینه ی نقاشی کودک شده است ؟ و یا کارهایش را در گالری به نمایش گذاشته است ؟

جدیدا صفحه ای در اینستاگرام برایش راه اندازی کرده ام به نام mysonbarbod که گلچینی از نقاشی های اوست؛ ولی در هیچ گالری و حتی جشنواره ای شرکت نکرده .


4. شخصیت مورد علاقه ی باربد در کارتن ها و انیمیشن ها و یا در برنامه های تلویزیونی کودکان کدام است ؟

قبلا کاراکتر مورد علاقه اش بن تن و موجودات آن بود . ولی در حال حاضر عاشق باب اسفنجی و پاتریک است ، به برنامه های عروسکی هم هیچ علاقه ای ندارد .


5. کتاب مورد علاقه ی باربد چه کتابی است و چرا ؟ آیا تصویرسازی های داخل کتاب را هم دوست دارد و نظرش چیست ؟

کتاب های زیادی دارد ولی فقط چند تایی را دوست داره . کتاب دایناسورها ، ده قصه و دعا ( لوئیس راک ) ، ترانه های جوجه اردکی ( جلد 1و3و5 ) ، شنگول و منگول ، جک و لوبیای سحرآمیز . ده قصه و دعا رو برای داستان هایش دوست داره . ترانه های جوجه اردکی را هم برای تصویرگری شان دوست داره. عاشق تصویرگری هایی است که شبیه واقعیت باشند ؛ رئال باشند .


6. او در اکثر نقاشی هایش دو نوع متقاوت از آدم ها را کشیده است . از باربد بپرسید که آدم های واقعی رابیشتر دوست دارد یا آدم هایی با قدرت های عجیب در فیلم ها  ؟ و چرا ؟

آدم های با قدرت عجیب را بیشتر دوست داره میگه چون کارهای جالبی می کنند ؛ کارهایی می کنند که آدم دوست داره بکنه .


7. باربد بیشتر علاقمند به نقاشی با چه وسیله ایست ؟ مداد ؟ ماژیک ؟ خودکار ؟ مدادرنگی ؟ آبرنگ ؟

قبلا بیشتر با مداد رنگی می کشید شاید به این دلیل که دم دست بود ولی در حال حاضر عاشق نقاشی با خودکار شده .


8. از او بپرسید چه رنگی را بیشتر از همه دوست دارد و چرا ؟

قبلا عاشق سبز بود به خاطری که رنگ غالب بن تن است . اما الان سیاه رو دوست داره . می گم چرا سیاه ؟ می گه چون خوش رنگه . فکر می کنم به این دلیل که وقتی نقاشی هاش رو با سیاه دورگیری می کنه خیلی جون می گیرن عاشق سیاه شده .


9. باربد در برخی از نقاشی ها به ورزش اشاره کرده است . از او بپرسید به چه ورزشی بیشتر از همه علاقه دارد ؟ و کدام یک از ورزشکاران کشور را از همه بیشتر دوست دارد ؟

فوتبال . تیم بارسلونا رو خیلی دوست داره ؛ اغلب در حال کشیدن آرم بارسلونا است . از بین بازیکن ها هم مسی رو دوست داره .


10.     آیا شما خودتان با هنر تصویرسازی آشنا هستید ؟ و اصولا چه نوع کتاب هایی را با چه نوع تصویرسازی برای پسرتان می پسندید و خریداری می کنید ؟

بله ؛ بنده عاشق تصویرسازی های هدی حدادی ، لیدا معتمد ، راشین خیریه ، مرتضی زاهدی ، فاطمه حق نژاد ،محمد علی بنی اسدی ،فرشید مثقالی، فرشید شفیعی ، مهکامه شعبانی ، و البته خیلی های دیگه هستم ؛ کتاب هایی را که تصویرگران ذکر شده تصویرسازی کرده اند را بیشتر دوست دارم خریداری کنم ولی معمولا باربد کمتر به آنها علاقه داره و بیشتر عاشق تصویرسازی رئال است . البته همیشه کتاب هایی متناسب با سن وی برایش تهیه کردم با جملات مختصر و تصاویر با کیفیت .


11.    آیا تا به حال پیش آمده است که باربد با الهام گرفتن از یک تصویرگر نقاشی کشیده باشد ؟ اگر اینچنین بوده لطفا نام کتاب و نام تصویرگر را بگویید .

نه، متاسفانه چنین موردی پیش نیامده ؛ از نقاشی های رئال گاهی الهام می گیرد ولی تصویرگران الگوی او نبوده اند .


12.    و سخن آخر ؟

در آخر از همه کسانی که وقت گذاشتند و نقاشی های پسرم رو با اشتیاق دنبال کردند ، بی نهایت سپاسگزارم ؛ خصوصا از مدیر گروه نکته بین و مهربان سرکار خانم معتمد. امیدوارم در آینده ای نه چندان دور، در گروه دنیای عجیب شاهد جشنواره های تخصصی در زمینه نقاشی کودک باشیم .   

 جهت ارتباط با مادر باربد می توانید به این ایمیل پیام هایتان را ارسال کنید : mysonbarbod@yahoo.com

همچنین شما می توانید نقاشی های باربد را در لینک روبه رو ببینید : http://www.wonderlandgroup.ir/gallery/gallery-15.html


طرح مصاحبه از لیدا معتمد

تمامی تصاویر و مطالب مصاحبه با اجازه مادر باربد رهبری در سایت دنیای عجیب قرار داده شده است.

برای بزرگ تر دیدن تصاویر لطفا بر روی هر کدام کلیک کنید.


آدرس وب سایتmysonbarbod@yahoo.com