سیما یزدانی دختری که عروسک هایش کودکان او هستند

سیما یزدانی دختری که عروسک هایش کودکان او هستند

سیما یزدانی کارشناش ارشد تصویرسازی از دانشگاه هنرو معماری / شرکت در نمایشگاه گروهی عجایب المخلوقات  در گالری ممیز خانه هنرمندان سال 91 / شرکت درنمایشگاه رژه طراحی آبان 90 / شرکت در نمایشگاه یک روز یک تجربه 91 / اثر پذیرفته شده در فراخوان انتشارات یساولی در سال 91 / نمایشگاه انفرادی یانصیب یا قسمت (روایتی از داستان ماه پیشونی ) چیدمان با عروسک 93 / تصویرگری با عروسک در مجلات کودک 93 / 1394

1.آیا شما اولین تصویرگری هستید که از عروسک های دست ساز در تصویرسازی هایتان استفاده می کنید ؟
من تا به حال ندیده ام تصویرگری به این شیوه کار کند. شاید تصویرگرانی هستند که عروسک بسازند.ولی به این شیوه که درفضا قرار دهدند وعکاسی کنند را تا به حال  ندیده ام.


2.چطور شد که از تصویرسازی های دوبعدی به این مرحله رسیدید ؟ 
همیشه دوست داشتم کاراکترهایی که میکشم را  به عروسک تبدیل کنم که این علاقه باعث شد من کاراکترهای داستانها را به عروسک تبدیل کنم و برای عکاسی در فضا قرار بدهم.


3.یک توضیح مختصر در مورد مراحل کار خود از ابتدا تا انتها برای ما بگویید ؟
سرپروژه پایان نامه  روی داستان ماه پیشونی کارمی کردم و وقتی که تصویرسازی دوبعدی کاررا انجام دادم تصمیم گرفتم که کاراکترهای داستان راهم بسازم ومثل تصویرسازی دوبعدی برای  کاراکترهای ساخته شده فضا سازی کردم و عکاسی کردم.


4.تا به حال با استفاده از عروسک های دست ساز چند فریم از تصویرسازی های شما به چاپ رسیده است ؟ در کدام انتشارات ها و مجلات ؟
مجله دوست کودک . مجله کودک بشری ، مجله نوجوان بشرا .


5.اسم تکنیکی که شما به این شیوه در کارهایتان از آن استفاده می کنید چیست ؟
از اجسام سه بعدی عکس میگیرم ونهایتا تبدیل به دوبعدی شده واماده برای چاپ میشود.


6.تصویرگری را میشناسید که قبل از شما در ایران از این تکنیک برای تصویرسازی کتاب ها استفاده کرده باشد ؟
آقایان اسدالله ایمن وعلی نائینی و خانم ها نازنین جمشیدی وهاله مودبیان و مژده دانش پژوه طبق اطلاعاتی که تا به امروز داشته ام


7.چه کسانی تا به امروز در این راه شما را یاری کرده اند ؟ 
در این راه من تنها نبودم واگر توی این کار موفق شدم اول ازهمه خانواده ام خیلی حمایتم کردنند.استاد محمدعلی بنی اسدی.سرکارخانم سمیه دادخواه مدیرهنری مجله بشرا و سرکارخانم  فاطمه حجازیان ودوستانم خانمها آتنا شمس، سمانه صلواتی، بهشید شیرآسب، آنیتا فردوسی ومهشید راقمی و خانم لیدا معتمد عزیز که مرا با دنیای عجیب آشنا کردند.


8.به نظر شما تصویرسازی هایی که دو بعدی هستند برای کودکان جذاب تر است یا تصویرسازی هایی با استفاده از عروسک ها و فضاهای دست ساز ؟
هر کدام برای بچه ها جذابیت خودش را دارد ولی معمولا بچه ها با عروسک بیشترارتباط برقرار می کنند.


9.توصیه شما برای تصویرگرانی که علاقمند به یادگیری این تکنیک هستند چیست ؟
مطالعه دقیق کتابهای مربوط به ساخت عروسکها


10.شما برای هر فریمی که با این تکنیک ارائه می دهید چه مقدار هزینه می کنید ؟
معمولا خریدهای من کلی میباشد ونمی توانم قیمت دقیقی بگویم ولی برای تصویرسازی دوبعدی فقط ما نیاز به رنگ و مقوا داریم اما من علاوه بر اینها نیاز به مفتول،ابر،پارچه ،خمیرهای مجسمه  وخیلی لوازام دیگر که بتوان با آن  یک فضار را اماده کرده و برای یک داستان تصویر گری کرد نیز احتیاج دارم.   


11.الگوی شما تابه امروز برای ساخت عروسک چه کسانی بودنند؟ 
خانم مرضیه محبوب که امیدوارم من هم یک روز مثل ایشان شخصیتهای داستانی را طراحی کرده و برای کودکان این سرزمین بسازم که برایشان خاطره شود،مثل من که هنوز تمام خاطرات بچگیم با آن عروسکها گذشت .


12.وسخن آخر:
اول از همه از شما تشکر میکنم که کار من را ازبین بینهایت کارهای مختلف با اسامی محبوب دیدید و حمایت کردید و دوم اینکه برای افرادی مثل خودم که خود نیز شامل آنها میشوم آرزو میکنم که در آینده ایی نزدیک اینچنین تصویرگری های سه بعدی مثل تصویرگری های دوبعدی دیده شود و مورد حمایت مالی قرار گیرد.


ایمیل سیما یزدانی :  sima.yazdani1@yahoo.com

برای بزرگ تر دیدن عکس ها لطفا بر روی تصاویر کلیک کنید .طرح مصاحبه از لیدا معتمد

تمامی تصاویر و مطالب مصاحبه با اجازه سیما یزدانی در سایت دنیای عجیب قرار داده شده است.

برای بزرگ تر دیدن تصاویر لطفا بر روی هر کدام کلیک کنید.آدرس وب سایتsima.yazdani1@yahoo.com